Pixel LED Grazer
The BXG 24 is a pixel LED grazer for architectural and infrastructure lighting. Anodised aluminium housing, IP66-rated for outdoor use. Multiple beam angles and control protocols including DMX and X-Stream for a wide range of lighting designs.
| Electrical | |
|---|---|
| Power Consumption | 12 W (500 mm) / 24 W (1000 mm) |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Operating Temperature | −20°C to +60°C (−4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | −40°C to +80°C (−40°F to +176°F) |
| Physical | |
| Fixture Dimensions | (L) 500 mm / 1000 mm · (W) 25 mm · (H) 70 mm |
| Housing | Anodised Aluminium, Black, White or Custom |
| Weight | 0.8 kg (500 mm) / 1.6 kg (1000 mm) |
| Lens | Poly Carbonate |
| Mounting Options | 30° Swivel Mount, 90° Swivel Mount, Foot Mount |
| Source Life | 50,000 hours / L70 at 25°C |
| Connection | Multipin Push-Lock Connectors |
| Optical | |
| Beam Angle | 25° · 40° · 20°×40° |
| Colour Range |
|
| White CCT |
|
| LED Type | Low Power LEDs |
| Luminous Flux | 1627 lm @ 2700K, 25° beam |
| Control | |
| Control Protocols |
|
| Ratings | |
| Ingress & Impact |
|
| Warranty | 5 Years (Extendable Warranty Available) |
Note: Specification summary for quick evaluation and layout planning. Length, beam angle, colour, and finish are configurable to suit your grazer installation.
BXG 24 Pixel LED Grazer Downloads
BXG 24 Pixel LED Grazer Accessories
Interactive Configurator
Pick length, beam angle, colour, control, and finish. Get a build-ready BXG 24 configuration for your install.