Pixel LED Grazer
The BXG 66 is a high-output pixel LED grazer with 4-in-1 LEDs for more pixels per metre, for architectural and infrastructure lighting. Corrosion-resistant aluminium body with tempered glass, IP66 and IK07 for harsh outdoor environments. Multiple beam angles and control options for creative and precision lighting designs.
| Electrical | |
|---|---|
| Power Consumption | 20 W (305 mm) / 40 W (610 mm) / 60 W (915 mm) / 80 W (1220 mm) |
| Operating Voltage | 100–240 V AC |
| Operating Temperature | −20°C to +50°C (−4°F to +122°F) |
| Storage Temperature | −40°C to +70°C (−40°F to +158°F) |
| Physical | |
| Fixture Dimensions | (L) 305 mm / 610 mm / 915 mm / 1220 mm · (W) 55 mm · (H) 82 mm |
| Housing | Anodised Aluminium, Black, White or Custom RAL |
| Weight | 1.63 kg (305 mm) / 3.25 kg (610 mm) / 4.88 kg (915 mm) / 6.50 kg (1220 mm) |
| Mounting Options | 30° Swivel Mount, 90° Swivel Mount, Foot Mount |
| Source Life | 50,000 hours / L70 at 25°C |
| Connection | 6-Pin AC / SPI cable in and cable out with IP connectors for daisy chain |
| Optical | |
| Beam Angle | 10° · 25° · 40° · 60° · 10°×35° · 10°×60° · 30°×60° |
| Light Source | 5 pcs (305 mm) / 10 pcs (610 mm) / 15 pcs (915 mm) / 20 pcs (1220 mm) |
| Colour Range |
|
| White CCT |
|
| LED Type | Multi-chip High Power LEDs |
| Luminous Flux | 2950 lm @ RGBW full on @ 25°, 80W (1220 mm) |
| Control | |
| Control Protocols |
|
| Ratings | |
| Ingress & Impact |
|
| Warranty | 5 Years (Extendable Warranty Available) |
Note: Specification summary for quick evaluation and layout planning. Length, beam angle, colour, and finish are configurable to suit your grazer installation.
BXG 66 Grazer Downloads
BXG 66 Pixel LED Grazer Accessories
Interactive Configurator
Pick length, beam angle, colour, control, and finish. Get a build-ready BXG 66 configuration for your install.