Pixel LED Grazer
The BXG 80 is a high-output pixel LED grazer for architectural and infrastructure lighting, for tunnels, bridges, and facades. Corrosion-resistant anodised aluminium body with 8 mm tempered glass cover, IP66 and IK08 rated for harsh outdoor environments. Multiple length options with DMX and SPI control for flexible integration.
| Electrical | |
|---|---|
| Power Consumption | 20 W (305 mm) / 40 W (610 mm) / 60 W (915 mm) / 80 W (1220 mm) |
| Operating Voltage | 100–277 V AC or 48 V DC |
| Operating Temperature | −40°C to +50°C (−40°F to +122°F) |
| Storage Temperature | −40°C to +80°C (−40°F to +176°F) |
| Physical | |
| Fixture Dimensions | (L) 305 mm / 610 mm / 915 mm / 1220 mm · (W) 75.5 mm · (H) 90 mm |
| Housing | Anodised Brushed Aluminium |
| Weight | 1.35 kg (305 mm) / 2.7 kg (610 mm) / 4.05 kg (915 mm) / 5.4 kg (1220 mm) |
| Mounting Options | 30° Swivel Mount, 90° Swivel Mount, Foot Mount, 90° Fixed Mount, 120° Swivel Unistrut Mount |
| Source Life | 50,000 hours / L70 at 25°C |
| Connection | 6-Pin AC / DMX (DMX Version), 5-Pin AC / Signal (SPI Version) |
| Connectors | Multipin IP68 Connectors |
| Optical | |
| Beam Angle | 10° · 25° · 40° · 10°×35° · 10°×60° · 20°×40° · 30°×60° |
| Pixels | 1 or 4 pixel per 1220 mm |
| Colour Range |
|
| White CCT |
|
| LED Type | High Power LEDs |
| Luminous Flux | 4305 lm @ 80W, 10° beam |
| Control | |
| Control Protocols |
|
| Ratings | |
| Ingress & Impact |
|
| Warranty | 5 Years (Extendable Warranty Available) |
Note: Specification summary for quick evaluation and layout planning. Length, beam angle, colour, and finish are configurable to suit your grazer installation.
BXG 80 LED Grazer Downloads
BXG 80 Pixel LED Grazer Accessories
Interactive Configurator
Pick length, beam angle, colour, control, and finish. Get a build-ready BXG 80 configuration for your install.