LED Spotlight
The BXS 30 is a compact, high-performance LED spotlight from the BX Beam range, for architectural, landscape, and public space applications. Versatile colour options, precision optics, and multiple control protocols. Die-cast aluminium body, IP66 and IK07 rated for long-term outdoor performance.
| Electrical | |
|---|---|
| Power Consumption | 30 W |
| Operating Voltage | 100–240 V AC Input – Integral PSU |
| Operating Temperature | −20°C to +60°C (−4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | −40°C to +80°C (−40°F to +176°F) |
| Physical | |
| Fixture Dimensions | Ø165 mm × 223 mm (H) With Bracket |
| Housing | Die-cast Aluminium (Anodised Brushed, Corrosion Resistant) |
| Weight | 3 kg |
| Mounting Options | Bracket, Suspension Rod |
| Snoot Options | Full Snoot, Crossed Louver, Half Snoot, None |
| Source Life | 50,000 hours / L70 at 25°C |
| Connection | 6-Pin AC/DMX cable in and cable out with IP connectors for daisy chaining |
| Optical | |
| Beam Angle | 5° (White Only) · 10° · 25° · 40° · 10°×35° · 10°×60° · 20°×40° |
| Colour Range |
|
| White CCT |
|
| LED Type | High Power LEDs |
| LED Quantity | 4 pcs |
| Luminous Flux | 827 lm (RGBW @ 10°) / 1535 lm (4000K @ 10°) |
| Control | |
| Control Protocols |
|
| Ratings | |
| Ingress & Impact |
|
| Warranty | 5 Years (Extendable Warranty Available) |
Note: Specification summary for quick evaluation and layout planning. Beam angle, colour, control, snoot, and finish are configurable to suit your spotlight installation.
BXS 30 LED Spotlight Downloads
BXS 30 LED Spotlight Accessories
Interactive Configurator
Pick colour, CCT, beam angle, control, snoot, housing, and mount. Get a build-ready BXS 30 configuration for your install.

Integrated LED fixtures, controllers and software deliver dynamic, scalable architectural lighting for landmarks, retail and immersive environments worldwide.
© All Rights Reserved.